World Group Final starts in

Language:

www.fedcup.com

Group I 2012

Structure
 

Details

- Dates: 1-4 February
- Venue: Municipal Tennis Club
- Location: Eilat, Israel
- Surface: Outdoor hard
- Ball: Wilson US Open
- Start times: 10:00 hrs morning session and 16:00 hrs afternoon session
- Ticket prices: 50 NIS (morning) and 60 NIS (afternoon)
- Ticket websites: Israel Tennis Association www.ita.one.co.il / Municipality of Eilat www.eilat.muni.il


Final positions

1= Great Britain, Sweden - advance to World Group II play-offs

3= Austria, Poland

5= Portugal, Romania

7= Bulgaria, Hungary

9= Croatia, Israel

11. Bosnia/Herzegovina

12= Netherlands, Luxembourg

14= Estonia, Greece - relegated to Europe/Africa Zone Group II


News

- Day 1 report  

- Day 2 report  

- Day 3 report   

- Day 4 report  


Photos

- Photo gallery 


Format

- Round-robin: Fifteen nations in four pools (1-3 Feb).

- Promotion: The winners of Pool A and Pool C play each other and the winners of Pool B and Pool D play each other (4 Feb) to decide which two nations advance to the World Group II play-offs (21-22 Apr).

- Relegation: The nations finishing bottom of Pool A and Pool C play each other and the nations finishing bottom of Pool B and Pool D play each other (4 Feb) to decide which two nations are relegated to Europe/Africa Zone Group II for 2013.


TEAM NOMINATIONS

Pool A

- Estonia: Anett Kontaveit, Margit Ruutel, Eva Paalma, Tatjana Vorobjova, Andrei Luzgin (captain)

- Austria: Tamira Paszek, Patricia Mayr-Achleitner, Yvonne Meusburger, Sandra Klemenschits, Jurgen Waber (captain)

- Bulgaria: Tsvetana Pironkova, Dia Evtimova, Elitsa Kostova, Isabella Shinikova, Dora Rangelova (captain)

Pool B

- Sweden: Johanna Larsson, Sofia Arvidsson, Hilda Melander, Ellen Allgurin, Maria Strandlund Tomsvik (captain)

- Hungary: Timea Babos, Reka Luca Jani, Katalin Marosi, Vaszilisza Bulgakova, Levente Baratosi (captain)

- Greece: Eleni Daniilidou, Despina Papamichail, Maria Sakkari, Agni Stefanou, Stavros Michalopoulos (captain)

- Bosnia-Herzegovina: Jasmina Tinjic, Mervana Jugic Salkic, Anita Husaric, Jelena Stanivuk, Sanja Kovac (captain)

Pool C

- Netherlands: Arantxa Rus, Michaella Krajicek, Bibiane Schoofs, Kiki Bertens, Manon Bollegraf (captain)

- Great Britain: Elena Baltacha, Anne Keothavong, Heather Watson, Laura Robson, Judy Murray (captain)

- Israel: Shahar Peer, Julia Glushko, Keren Shlomo, Deniz Khazaniuk, Lior Mor (captain)

- Portugal: Michelle Larcher De Brito, Maria Joao Koehler, Barbara Luz, Margarida Moura, Pedro Cordeiro (captain)

Pool D

- Poland: Agnieszka Radwanska, Urszula Radwanska, Magda Linette, Alicja Rosolska, Tomasz Wiktorowski (captain)

- Romania: Monica Niculescu, Irina Begu, Simona Halep, Alexandra Dulgheru, Catalina Cristea (captain)

- Croatia: Petra Martic, Ani Mijacika, Donna Vekic, Tereza Mrdeza, Iva Majoli Maric (captain)

- Luxembourg: Anne Kremer, Claudine Schaul, Laura Correia, Tiffany Cornelius, Frank Eicher (captain)

Pool A:  Estonia, Austria, Bulgaria

-EstoniaAustriaBulgaria
Estonia  1 - 2
02-Feb
0 - 3
01-Feb
Austria 2 - 1
02-Feb
  2 - 1
03-Feb
Bulgaria 3 - 0
01-Feb
1 - 2
03-Feb
 

Pool B:  Sweden, Hungary, Greece, Bosnia/Herzegovina

-SwedenHungaryGreeceBosnia/Herzegovina
Sweden  2 - 1
02-Feb
2 - 1
03-Feb
3 - 0
01-Feb
Hungary 1 - 2
02-Feb
  3 - 0
01-Feb
2 - 1
03-Feb
Greece 1 - 2
03-Feb
0 - 3
01-Feb
  0 - 3
02-Feb
Bosnia/Herzegovina 0 - 3
01-Feb
1 - 2
03-Feb
3 - 0
02-Feb
 

Pool C:  Netherlands, Great Britain, Israel, Portugal

-NetherlandsGreat BritainIsraelPortugal
Netherlands  1 - 2
02-Feb
1 - 2
01-Feb
1 - 2
03-Feb
Great Britain 2 - 1
02-Feb
  3 - 0
03-Feb
3 - 0
01-Feb
Israel 2 - 1
01-Feb
0 - 3
03-Feb
  1 - 2
02-Feb
Portugal 2 - 1
03-Feb
0 - 3
01-Feb
2 - 1
02-Feb
 

Pool D:  Poland, Romania, Croatia, Luxembourg

-PolandRomaniaCroatiaLuxembourg
Poland  2 - 1
03-Feb
3 - 0
02-Feb
3 - 0
01-Feb
Romania 1 - 2
03-Feb
  2 - 1
01-Feb
3 - 0
02-Feb
Croatia 0 - 3
02-Feb
1 - 2
01-Feb
  2 - 1
03-Feb
Luxembourg 0 - 3
01-Feb
0 - 3
02-Feb
1 - 2
03-Feb
 

Promotional Play-Off

  • Austria FlagAustria
     0 - 2 
    Great Britain FlagGreat Britain
  • Sweden FlagSweden
     2 - 1 
    Poland FlagPoland

5th to 8th Play-off

  • Bulgaria FlagBulgaria
     0 - 2 
    Portugal FlagPortugal
  • Hungary FlagHungary
     0 - 2 
    Romania FlagRomania

9th to 12th Play-off

  • Bosnia/Herzegovina FlagBosnia/Herzegovina
     0 - 2 
    Croatia FlagCroatia
  • Israel FlagIsrael
      v   -

Relegation Play-off

  • Estonia FlagEstonia
     1 - 2 
    Netherlands FlagNetherlands
  • Greece FlagGreece
     1 - 2 
    Luxembourg FlagLuxembourg

© ITF Licensing (UK) Ltd. All rights reserved. No portion of this website may be duplicated, redistributed, or manipulated in any form. By accessing any information beyond this page, you agree to abide by our Privacy Policy and Terms and Conditions.

Powered by Umbraco

Design by New Brand Vision