World Group Final starts in

Language:

www.fedcup.com

06 January 2012

Zone Group I team nominations


NEWS ARTICLE

Photo: Tommy HindleyLi Na (CHN)


The ITF today announced the team nominations for the Fed Cup by BNP Paribas Zone Group events taking place during the week beginning 30 January.

The draws for these events are being held at the ITF Office in London on Monday 9 January at 10:00 GMT.



Europe/Africa Zone Group I  


- Dates: 1-4 February
- Venue: Municipal Tennis Club
- Location: Eilat, Israel
- Surface: Outdoor hard

Austria 
Players: Tamira Paszek, Patricia Mayr-Achleitner, Yvonne Meusburger, Sandra Klemenschits
Captain: Jurgen Waber

Bosnia-Herzegovina 
Players: Jasmina Tinjic, Mervana Jugic Salkic, Anita Husaric, Jelena Stanivuk
Captain: Sanja Kovac

Bulgaria 
Players: Tsvetana Pironkova, Dia Evtimova, Elitsa Kostova, Isabella Shinikova
Captain: Dora Rangelova

Croatia 
Players: Petra Martic, Ani Mijacika, Donna Vekic, Tereza Mrdeza
Captain: Iva Majoli Maric

Estonia 
Players: Eva Paalma, Margit Ruutel, Anett Kontaveit, Tatjana Vorobjova
Captain: Andrei Luzgin

Great Britain 
Players: Elena Baltacha, Anne Keothavong, Heather Watson, Laura Robson
Captain: Judy Murray

Greece 
Players: Eleni Daniilidou, Despoina Papamichail, Maria Sakkari, Stefanou Agni
Captain: Stavros Michalopoulos

Hungary 
Players: Timea Babos, Reka Luca Jani, Katalin Marosi, Vaszilisza Bulgakova
Captain: Levente Baratosi

Israel 
Players: Shahar Peer, Julia Glushko, Keren Shlomo, Deniz Khazaniuk
Captain: Lior Mor

Luxembourg 
Players: Anne Kremer, Claudine Schaul, Laura Correia, Tiffany Cornelius
Captain: Frank Eicher

Netherlands 
Players: Arantxa Rus, Michaella Krajicek, Bibiane Schoofs, Kiki Bertens
Captain: Manon Bollegraf

Poland 
Players: Agnieszka Radwanska, Urszula Radwanska, Magda Linette, Alicja Rosolska
Captain: Tomasz Wiktorowski

Portugal 
Players: Michelle Larcher De Brito, Maria Joao Koehler, Barbara Luz, Margarida Moura
Captain: Pedro Codeiro

Romania 
Players: Monica Niculescu, Irina Begu, Simona Halep, Alexandra Dulgheru
Captain: Catalina Cristea

Sweden
Players: Johanna Larsson, Sofia Arvidsson, Hilda Melander, Ellen Allgurin
Captain: Maria Strandlund Tomsvik



Americas Zone Group I  


- Dates: 30 January - 4 February
- Venue: Graciosa Country Club
- Location: Curitiba, Brazil
- Surface: Outdoor clay

Argentina 
Players: Florencia Molinero, Paula Ormaechea, Maria Irigoyen, Mailen Auroux
Captain: Bettina Fulco

Bahamas 
Players: Simone Pratt, Larikah Russell, Nikkita Fountain, Gabrielle Moxey
Captain: Sidney Pratt

Bolivia 
Players: Noelia Zeballos, Nabila Farah, Belen Rivera, Natalia Davila
Captain: Rolando Nieva

Brazil 
Players: Roxane Vaisemberg, Vivian Segnini, Ana Clara Duarte, Beatriz Haddad Maia
Captain: Eduardo Frick

Canada 
Players: Stephanie Dubois, Aleksandra Wozniak, Sharon Fichman, Marie-Eve Pelletier
Captain: Sylvain Bruneau

Colombia 
Players: Mariana Duque Marino, Catalina Castano, Yuliana Lizarazo, Karen Castiblanco
Captain: Pablo Gonzalez

Paraguay 
Players: Veronica Cepede Royg, Isabella Robbiani, Montserrat Gonzalez, Lis Camila Giangreco-Campiz
Captain: Alfredo De Brix

Peru 
Players: Bianca Botto, Patricia Ku, Katherine Miranda, Ferny Angeles
Captain: Percy Melzi

Venezuela 
Players: Adriana Perez, Andrea Gamiz, Gabriela Coglitore, Gabriela Paz
Captain: Miguel Arias



Asia/Oceania Zone Group I 


- Dates: 1-4 February
- Venue: Shenzhen Luohu Tennis Center
- Location: Shenzhen, China
- Surface: Outdoor hard

China 
Players: Li Na, Peng Shuai, Zheng Jie, Zhang Shuai
Captain: Lu Ling

Chinese Taipei 
Players: Yung-Jan Chan, Kai-Chen Chang, Su-Wei Hsieh, Chia-Jung Chuang
Captain: Shi-Ting Wang

Indonesia 
Players: Ayu Fani Damayanti, Jessy Rompies, Lavinia Tananta, Angelique Widjaja
Captain: Surya Wijaya Budi

Kazakhstan 
Players: Galina Voskoboeva, Sessil Karatancheva, Yaroslava Shvedova, Zarina Diyas
Captain: Yegor Shaldunov

Korea, Rep. 
Players: Korea, Rep.: Kim So-Jung, Han Sung-Hee, Yoo Mi, Lee Ye-Ra
Captain: Lee Jeong-Myung

Thailand 
Players: Tamarine Tanasugarn, Noppawan Lertcheewakarn, Varatchaya Wongteanchai, Nungnadda Wannasuk
Captain: Virat Baerrohim

Uzbekistan 
Players: Akgul Amanmuradova, Nigina Abduraimova, Sabina Sharipova, Iroda Tulyaganova
Captain: Dmitriy Tomashevich



Asia/Oceania Zone Group II 


- Dates: 30 January - 4 February
- Venue: Shenzhen Luohu Tennis Center
- Location: Shenzhen, China
- Surface: Outdoor hard

Hong Kong China 
Players: Zhang Ling, Chan Wing Yan Venise, Yang Zijum, Chong Eudice Wong
Captain: Yu Hiu Tung

India 
Players: Sania Mirza, Prerna Bhambri, Rutuja Sampatrao Bhosale, Isha Lakhani
Captain: Rohit Rajpal

Iran 
Players: Madona Najarian, Ghazaleh Torkaman, Sahar Najaei, Seyedeh Yasaman
Captain: Neda Nourian

Kyrgyzstan 
Players: Bermet Duvanaeva, Inna Volkovich, Zhamilia Duisheeva, Emilia Tenizbaeva
Captain: Marat Tenizbaev

Oman 
Players: Fatma Al Nabhani, Maliha Al Awidi, Sarah Al Balushi
Captain: Hadia Mustafa

Pakistan 
Players: Saba Aziz, Ushna Suhail, Sara Mansoor, Iman Qureshi
Captain: Muhammad Khalid

Philippines 
Players: Anna Clarice Patrimonio, Marian Capadocia, Tamitha Nguyen, Noelle Zoleta
Captain: Karl Thomas Santamaria

Singapore 
Players: Ang Geraldine, Hannah Chew En Xin, Koh Ee Yi Olivia, Rehmat Johal
Captain: Daniel Heryanta Dewandaka

Sri Lanka 
Players: Thisuri Molligoda, Roshenka Fernando, Amritha Muttiah, Nilushi Fernando
Captain: Dinith Pathiraja

Turkmenistan
Players: Prenko Anastasiya, Halliyeva Jenneta, Muhammetgulyyeva Guljan, Hummetova Ummarahmat
Captain: Bashimov Gulcha

Related content

Related news

  • More photos

    • Li Na (CHN)Rebecca Marino (CAN)
    • Agnieszka Radwanska (POL)Shahar Peer (ISR)
     
 
 

© ITF Licensing (UK) Ltd. All rights reserved. No portion of this website may be duplicated, redistributed, or manipulated in any form. By accessing any information beyond this page, you agree to abide by our Privacy Policy and Terms and Conditions.

Powered by Umbraco

Design by New Brand Vision