World Group Final starts in

Language:

www.fedcup.com

07 January 2011


NEWS ARTICLE

The ITF today announced the team nominations for Fed Cup by BNP Paribas Americas Zone Group I and Asia/Oceania Zone Groups I and II, taking place during the week of 31 January.


AMERICAS ZONE GROUP I

Tennis Club Argentino, Buenos Aires, Argentina (outdoor clay)

Argentina
Players: Gisela Dulko, Maria Irigoyen, Florencia Molinero, Mailen Auroux
Captain: Bettina Fulco

Brazil
Players: Ana-Clara Duarte, Maria-Fernanda Alves, Roxane Vaisemberg, Teliana Pereira
Captain: Marcelo Pereira Vecchio Rebelo

Bolivia
Players: Maria Fernanda Alvarez, Maria Paula Deheza, Maria Ines Deheza, Noelia Zeballos
Captain: Rolando Nieva

Chile
Players: Camila Silva, Andrea Koch-Benvenuto, Fernanda Brito
Captain: Paolo Massardo

Colombia
Players: Mariana Duque-Marino, Catalina Castano, Karen Emilia Castiblanco Duarte, Yuliana Lizarazo
Captain: Pablo Gonzalez

Mexico
Players: Ximena Hermoso, Nazari Urbina, Nadia Abdala, Laila Abdala
Captain: Alejandra Vallejo

Paraguay
Players: Veronica Cepede Royg, Isabella Robbiani, Isaura Enrique, Montserrat Gonzalez
Captain: Alfredo de Brix

Peru
Players: Bianca Botto, Patricia Ku, Ximena Siles Luna, Ferny Angeles
Captain: Percy Melzi


ASIA/OCEANIA ZONE GROUP I

National Tennis Centre, Nonthaburi, Thailand (outdoor hard)

China, P.R.
Players: Na Li, Jing-Jing Lu, Ran Tian, Haochen Tang
Captain: Zhong Fu

Chinese Taipei
Players: Chin-Wei Chan, Yi Chen, Ting-Fei Juan, Yui-Lynn Miao
Captain: Shi-Ting Wang

India
Players: Sania Mirza, Poojashree Venkatesha, Rushmi Chakravarthi, Ashvarya Shrivastava
Captain: Rohit Rajpal

Japan
Players: Ayumi Morita, Junri Namigata, Misaki Doi, Rika Fujiwara
Captain: Takeshi Murakami

Kazakhstan
Players: Zarina Diyas, Galina Voskoboeva, Sessil Karatantcheva
Captain: Yegor Shaldunov

Korea, Rep.
Players: Na Ri Kim, So-Jung Kim, Ye-Ra Lee, Hyun-Hui Hong
Captain: Il Soon Kim

Thailand
Players: Tamarine Tanasugarn, Noppawan Lertcheewakarn, Nudnida Luangnam, Nicha Lertpitaksinchai
Captain: Vittaya Samrej

Uzbekistan
Players: Akgul Amanmuradova, Sabina Sharipova, Nigina Abduraimova, Albina Khabibulina
Captain: Dmitriy Tomashevich


ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II

National Tennis Centre, Nonthaburi, Thailand (outdoor hard)

Hong Kong China
Players: Ling Zhang, Ho Ching Wu, Katherine Ip, Yan Tung Ki
Captain: Hiu Tung Yu

Indonesia
Players: Lavinia Tananta, Jessy Rompies, Ayu-Fani Damayanti, Yayuk Basuki
Captain: Surya Wijaya Budi

Iraq
Players: Noor Khaleel, Media Hasan, Jwan Medhat, Caron Akob
Captain: Zaidoon Alabadah

Kyrgyzstan
Players: Zhamilia Duisheeva, Emilia Tenizbaeva, Erika Tenizbaeva, Alena Panfilous
Captain: Ulan Akimmaliev

Oman
Players: Fatma Al Nabhani, Azza Al Hinai, Sarah Al Balushi, Maliha Al Awaidy
Captain: Hadia Mustafa

Pakistan
Players: Ushna Suhail, Sarah Mahboob Khan, Sara Mansoor, Saba Aziz
Captain: Nosheen Ehtesham

Philippines
Players: Anna Clarice Patrimonio, Anna Christine Patrimonio, Marinel Rudas, Tamitha Nguyen
Captain: Chris Cuarto

Singapore
Players: Khee Yen Wee, Ming Ming Joy Chia, Stefanie Tan, Clare Fong
Captain: Daniel Heryanta Dewandaka

Turkmenistan
Players: Anastasiya Prenko, Jennet Halliyeva, Amangul Mollayeva, Ayna Ereshova
Captain: Gulcha Byashimov

Please note: The information above is subject to change

 
 

© ITF Licensing (UK) Ltd. All rights reserved. No portion of this website may be duplicated, redistributed, or manipulated in any form. By accessing any information beyond this page, you agree to abide by our Privacy Policy and Terms and Conditions.

Powered by Umbraco

Design by New Brand Vision